Ρεπορτάζ και βίντεο με τις καλύτερες φάσεις από τον αγώνα Απόλλων Ευπαλίου Tihio Race – Αστέρας Ιτέας 5 – 2

Πηγή: Nafpaktianews.gr

Σ’ ένα γήπεδο που είχε γίνει λασπότοπος από τη συνεχή βροχή, ο Απόλλων Ευπαλίου Tihio Race παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο επικράτησε με 5 – 2 του Αστέρα Ιτέας, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Φωκίδας 2022 – 2023.

Ο Απόλλων μπήκε δυνατά στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες στην αρχή του αγώνα.

Σε μια αντεπίθεση. όμως, ο Αστέρας στο 10′ κατάφερε να προηγηθεί 0 – 1 με γκολ του Γκούρα.

Στη συνέχεια, άρχισε το πάρτι του Απόλλωνα με μπαράζ τερμάτων.

Στο 20′ ο Γεωργουσόπουλος ισοφάρισε το σκορ σε 1 – 1.

Στο 33′ ο Γ. Φλέγγας έδωσε προβάδισμα με 2 – 1.

Στο 25′ και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Καζανάς έκανε το 3 – 1, σκορ που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Στο 60′ πάλι ο Γεωργουσόπουλος με ωραία προσπάθεια διαμόρφωσε το 4 – 1.

Στο 64′ ο Αστέρας μείωσε σε 4 – 2 , παρότι είχε προηγηθεί καταφανέστατο φάουλ σε παίχτη του Απόλλωνα που διαιτητής δεν έδωσε παρά τοις διαμαρτυρίες παικτών και φιλάθλων.

Στο 69′ ο Θωμόπουλος έκανε το 5 – 2 που ήταν και το τελικό σκορ και να πούμε εδώ ότι ο Απόλλων είχε άλλες 4 – 5 κλασσικές ευκαιρίες να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ, έχοντας σε όλο τον αγώνα την καθολική υπεροχή σ’ ένα εντελώς ακατάλληλο τερέν για να παιχνίδι ποδόσφαιρο.

Στα άλλα παιχνίδια, ο Αετός Λιδωρικίου ηττήθηκε στην έδρα του από τον Ησαΐα Δεσφίνας με 0 – 3 , ημίχρονο 0 – 1 , σε ντέρμπι εξελίχθηκε ο αγώνας στην Άμφισσα με τον Φωκικό να επικρατεί με 3 – 2 της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Ιτέας, ημίχρονο 2 – 2 και η Ακαδημία 94 κέρδισε τον Ανδρούτσο Γραβιάς με 4 -1.

Οι επαναληπτικοί αγώνες θα γίνουν το επόμενο Σαββατοκύριακο 28 και 29 Ιανουαρίου 2023.